Kadınlar için önemli bir yere sahip olan topuklu ayakkabının güzelliği, şıklığı, zarifliği yanında tabii ki olumsuz yönleri de var. “Her güzelin bir kusuru vardır.” Sözü tam da bu noktada topuklu ayakkabılar için kullanıma uygun bir söz olarak karşımıza çıkıyor.Topuklu ayakkabı zararları nedir, vücudumuzun hangi bölgelerinde bozulmaya neden olur sorularını inceleyelim.


Ayakkabıların topuk boyu bel ve omurga sağlığı açısından çok önemli bir etken. Topuk boyu arttıkça belimize ve omurgamıza binen yük miktarı da o kadar artışta bulunuyor. Gün içerisinde saatlerde vücudunuza bu kadar fazla yük binmesi de doğal olarak omurga sağlığımızı olumsuz etkileyebiliyor.


Topuklu ayakkabılar bel ve omurga sağlığı dışında ayaklara da zarar vermektedir. Topuklu ayakkabılar, vücudun ağırlık merkezinin değişmesine sebep oluyor. Bu değişiklik sebebiyle vücut ağırlığı ayak parmaklarına yoğunlaşır, ayaktaki yük taşıma mekanizmasının değişmesine sebep olarak ayak tabanı farkının giderek azalmasına neden oluyor.  Yüksek topuklu ayakkabılar ayak başparmağının dışa dönmesini sağlarken tarak kemiği de içe doğru döner ve bu durumda ayak şekil bozukluğu ortaya çıkmaktadır.Topuklu Ayakkabı Giyince Ne Olur?


Ayaklar vücudumuzun merkezi konumundadır ve vücudumuzun en önemli organlarından biri. Omurga sağlığının korunması ve bozulması ayakların sağlıklı olmasıyla bağlantılı bir durumdur. Yüksek topuklu ayakkabı tercih ettiğimizde vücudumuzun ağırlık merkezinin yeri değişir ve parmaklara çok fazla yük biner bunun sonucunda da ayak parmaklarında, taban içi ve bileklerde ağrı meydana gelir; ayaklardan başlayan ağrılar kasların zorlanması sebebiyle bel ağrısına kadar ilerleyebilir. Topuklu ayakkabı giyerken ayağınıza uygun tabanlı ve çok yüksek olmayan topuk tercih ettiğinizde ayak ve omurga sağlığınızı korumuş olursunuz.Topuklu Ayakkabı Giymeden Önce Ne Yapmalı?


Topuklu ayakkabı satın aldınız fakat giymeden önce yapılacaklar konusunda fikir sahibi değilseniz önerilerimizi mutlaka okumalısınız. Topuklu ayakkabı modelleri arasından gözünüze hoş gelen,  ayağınızı rahat ettiren bir model satın aldınız ama eve geldiğinizde ayaklarınız pek de rahat etmediyse öncelikle ayakkabınızın arkasına roll on deodorant sürerek ayağınızın kayganlaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece ayağınızın arka tarafında su toplanması olmayacak. Daha sonra ise satın aldığınız ayakkabılarınızı evde giyerek ayağınızın alışmasını sağlamalısınız. Yeni aldığınız ayakkabılara ayağınız böylece adapte olacak ve sizi rahatsız etmeyecekler.
Topuklu Ayakkabı Ayağı Neden Acıtır?


Topuklu ayakkabı satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunur. Öncelikle ayağınıza küçük gelmemesi, numaranın tam ayağınıza uygun olması gerekir. Ayakkabın materyalinin sert, çok kalın olmaması önemli noktalardan biridir. Bu noktalara dikkat edilmediğinde ayakkabının ayağınızı acıtması kaçınılmaz olacak. Sivri burun topuklu ayakkabı tercih ettiğinizde parmaklarınızın ön kısımda sıkışması sonucu sinirin üzerinde meydana gelen basınç ayak parmaklarında karıncalanma, acıma, yanma tepkimelerine neden olur.